تبلیغات
ولایت مداران - تعریف بسیج
ولایت مداران

تعریف بسیج

تعریف لغوی بسیج:

در فرهنگ های معین،دهخدا و عمید واژه بسیج به معنی زیر دلالت دارد:

عزم و اراده - آماده ساختن نیروی نظامی یک کشور برای جنگ – آماده سفر شدن – اسباب و سازمان.

تعریف در اصطلاحی بسیج:

مقام معظم رهبری ، حضرت آیت الله خامنه ای بسیج را به اشکال مختلف توصیف و تبیین کرده اند که به نمونه ای از آن اشاره می شود:

بسیج عبارتست از مجموعه ای که در آن پاکترین انسانها ، فداکارترین و آماده بکارترین جوانان کشور در راه اهداف متعالی این ملت و برای به کمال و به خوشبختی رساندن این مردم جمع شده اند.

 

هدف از تشکیل بسیج:

هدف ایجاد توانایی های لازم در کلیه افراد معتقد به قانون اساسی و اهداف انقلاب اسلامی و بمنظو دفاع از کشور ، نظام جمهوری اسلامی و نیز کمک به مردم به هنگام بروز بلایا و حوادث غیر متقربه با هماهنگی مراجع ذیربط.

 

اهمیت و ضرورت تشکیل بسیج:

هر کشوری که منابع و دارائی های ارزشمندی داشته باشد که دشمنان چشم طمع به آن داشته باشند و یا حرفهایی داشته باشد که موجب بیداری ملت ها علیه ظالمان و ستمگران شود ، بطور طبیعی دشمنانی خواهد داشت که در صددند تا در هر فرصت ممکن چنین کشوری را از پای درآورند.

انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام خمینی (ره) ابتدا رژیم ظالم شاهنشاهی را در ایران از بین برد و دست طمع مستکبران را از منابع عظیم ایران اسلامی کوتاه کرد از ابتدا تا کنون همچون خاری در چشم دشمنان ایران باقی مانده است و تبعا تا زمانی که این انقلاب متکی به اسلام و حضور فعال مردم در صحنه باشد،هیچ آسیبی نخواهد دید.اما این امر به منزله عدم طمع دشمنان نخواهد بود و آنان هر وقت که کوچکترین ضعفی را در آمادگی و حمایت مردم از نظام اسلامی احساس نماید بر آن خواهد بود تا ضربه ای به جمهوری اسلامی وارد کنند،بنابراین تا زمانی که دشمنی دشمنان وجود دارد بایستی آحاد مردم از طریق آموزش و تمرین ،آمادگی های دفاعی لازم را کسب نموده و در قالب یک سازمان وسیع مردمی (بنام بسیج) سازماندهی شوند تا در مواقع لزوم همچون صاعقه بر سر دشمنان خارجی و عوامل داخلی آنها فرود آیند تا نه تنها دشمنان امکان تجاوز به ایران اسلامی را نداشته باشد ، بلکه فکر آن را هم نکنند.

 

بسیج در قرآن:

در آیات متعددی از قرآن کریم به ضرورت بسیج و آمادگی مسلمانان برای مبارزه با دشمنان اشاره شده است که به برخی از آنها اشاره می شود:

یا ایها الذین امنوا خذوا حذرکم فانفروا ثبات اوانفروا جمیعا.

(ای کسانی که ایمان آورده اید ، سلاح جنگ برگیرید و آنگاه دسته ، دسته و یا همه به یکبار متفق برای جهاد بیرون روید).

  و اعدوالهم ما استطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدوالله و عدوکم.

« و شما (ای مومنان) در مقام مبارزه با آن کافران خود را مهیا کنید و تا آن حد که بتوانید از آذوقه و تسلیحات و آلات جنگی و اسبان سواری برای تهدید دشمنان خدا و دشمنان خودتان فراهم سازید ».

 

بسیج از دیدگاه امام خمینی«ره»:

برخی از فرمایشات حضرت امام خمینی «ره» درباره بسیج عبارتست از:

1-          ائمه ما با همان دید الهی که داشتند ، می خواستند که این ملت ها را با هم بسیج کنند از راههای مختلف ، اینها را یک پارچه کنند تا آسیب پذیر نباشند.

2-          ارتش بیست میلیونی (بسیج) فرمول دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامی است.

3-          بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکیل آنرا همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده اند.

 

بسیج از دیدگاه مقام معظم رهبری:

مقام معظم رهبری ، حضرت آیت الله خامنه ای درباره بسیج فرمایشات متعدد و مفصلی دارند که برای نمونه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1-          اگر بخواهیم انقلاب و کشور بیمه باشد و جمهوری اسامی آسیب پذیر نباشد باید این شور و شوق ، این حرکت عمومی و این بسیج عظیم نیروهای ملت را به روز تقویت کنیم.

2-          بسیج باید همان روحیه و شور و قدرت دوران جنگ باقی بماند و جوانان آموزش ببینند و سازماندهی شوند و آمادگی حضور پیدا کنند.

3-          بسیج یعنی حضور بهترین ، با نشاط ترین و با ایمان ترین نیروی عظیم ملت در میدان هایی که برای منافع ملی ، برای اهداف والا ، کشورشان به آنها نیاز دارد.
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

آرشیو

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

مترجم سایت

كد عكس تصادفی