تبلیغات
ولایت مداران - عرصه های فعایت های بسیج
ولایت مداران

عرصه های فعایت های بسیج

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای ((مدظله العالی)) در تعریف بسیج می فرمایند:

«بسیج عبارتست از مجموعه ای که در آن پاک ترین انسانها ، فداکارترین و آماده به کارترین جوانان کشور در راه اهداف عالی این ملت و برای به کمال رسانیدن و به خوشبختی رسانیدن این کشور جمع شده اند... بسیج یعنی حضور در همه میدانهایی که از انسان در آن میدان یک کاری می طلبند».

رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با ضرورت حضور بسیج در عرصه های مختلف می فرمایند:

«در دوران جنگ بسیج مال جنگ است ، در دوران پشتیبانی مال پشتیبانی ، در دوران علم مال تحصیل و تدریس و در دوران سازندگی مال سازندگی است».ایشان در جای دیگر می فرمایند:

«بسیج به معنای حضور شجاعانه ، و مخلصانه انسانهای پیشگام در تمامی عرصه های مورد نیاز نظام اسلامی و کشور است».

با توجه به تعریف فوق ، بسیجیان باید در عرصه هایی که پیشرفت کشور و حفظ نظام و دستاوردهای انقلاب اسلامی در آن است حاضر شوند.

گاهی کشور نیاز به حضور بسیجیان در میادین رزم برای مقابله با متجاوزین دارد ، زمانی سازندگی وپیشرفت اصلی ترین نیاز کشور است ، برخی اوقات نمایش وحدت و اقتدار ملی نیازمند حضور در صحنه های اجتماعی بسیجیان است و...

 

بر همین اساس عرصه های عمده فعالیت بسیجیان به شرح ذیل تعیین شده است:

1-            دفاع در برابر تهاجم بیگانگان

2-            حفظ امنیت داخلی

3-            سازندگی

4-            فرهنگی- اجتماعی

5-            علمی

6-            امداد و نجات

 

1-             دفاع در برابر تهاجم بیگانگان:

شاید بتوان مهمترین عرصه فعالیت بسیج را عرصه دفاع نظامی در مقابل متجاوزین به کشور اسلامی تلقی کرد.دشمنان به بهانه های مختلف همیشه درصدد بوده و هستند تا تمامیت ارضی کشور را خدشه دار سازند بهمین جهت برای مقابله با تهدیدهای دشمنان کیه انسانهای متدین و وطن دوست در قالب بسیج سازماندهی شده و در مواقع لزوم با حضور در جبهه های جنگ و در کنار نیروهای مسلح ، از کشور دفاع می نمایند.

 

2-          حفظ امنیت داخلی:

 زمانی که دشمنان خارجی در مرزهای کشور با انسانهایی رزمنده و شجاع مواجه شده و نتوانند کشور را تهدید کنند ، برای تحقق هدفهای خود ، عواملی را در داخل سازماندهی کرده و به مقابله با نظام اسلامی وادار می کنند تا با اقدامات آشوب طلبانه و تروریستی در داخل شهرها و روستاها امنیت و افتدار کشور را به خطر اندازند.در چنین شرایطی نیروهای بسیجی بر اساس ضوابط مشخصی به کمک نیروهای انتظامی و نظامی شتافته آشوبها و بحرانهای داخلی را مهار کنند.

 

3-          عرصه سازندگی:

بسیج با ثبت نام افراد داوطلب و علاقمند ، آنها را برای شرکت در فعالیتهای سازندگی سازماندهی کرده و توان آنان را در جهت سازندگی کشور هدایت می کند.

برخی از فعالیت های بسیج در عرصه سازندگی عبارتست از:

1-             آشنا ساختن نوجوانان و جوانان با زمنه های اشتغال.

2-             غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان.

3-             کمک به افراد و اقشار نیازمند بخصوص ساکنین مناطق محروم و روستاها از طریق شرکت در فعالیتهای عمرانی مربوط به آن.

 

4-          عرصه فرهنگی- اجتماعی:

دشمنان انقلاب و ایران اسلامی پس از آنکه از طریق ایجاد آشوبهای داخلی ، ترور شخصیتهای اصلی انقلاب ، کودتای نظامی ، بمب گذازی ، تحمیل جنگ هشت ساله علیه ایران و... نتوانستند آسیبی جدی به ایران اسلامی برسانند و در هر جبهه ای که وارد شدند خود را با جوان هایی مومن ، شجاع و ایثارگر روبرو دیدند، بر آن شدند تا عناصر اصلی تضمبن کننده پیروزی مسلمانان ، یعنی ایمان اسلامی ، وحدت کلمه و روحیه انقلابی را در آنان تضعیف نموده و از این طریق به هدفهای شوم خود که شکست جمهوری اسلامی است نائل شوند.

در چنین شرایطی بسیجیان باید بطور همزمان به اشکال مختلف در عرصه فرهنگی با دشمنان مقابله کنند که از جمله می نوان به تلاش در جهت افزایش آگاهی های دینی ، تقویت ایمان و افزایش بصیرت و تیزبینی در مسائل سیاسی و اجتماعی ، خنثی نمودن شایعات و ترفندهای تبلیغاتی دشمن ، امر به معروف و نهی از منکر ، تلاش بای تولید آثار فرهنگی و مطبوعاتی در جهت دفا از دستاوردهای انقلاب و ارزشهای اسلامی و مقابله با توطئه های دشمن و...اشاره نمود.

 

5-          عرصه علمی:

یکی از مهمترین نیازهای کشور در دوران سازندگی، توسعه علمی و دسترسی به آخرین یافته های علمی و پژوهشی جهان و همچنین تولید علم می باشد.از آنجا که رشد علوم و فنون در کشورها مانع مهمی برای ادامه سلطه کشورهای استکباری است فلذا این کشورها همیشه تلاش می کنند تا کشورهای دیگر را از دستیابی به یافته های جدید علمی وفنی محروم کنند.

در چنین شرایطی یکی از مهمترین وظایف بسیجیان تلاش برای حضور موثر در عرصه علمی کشور است. علاوه بر تلاش آحاد بسیجیان در این عرصه ، تشکیلات بسیج نیز با تشکیل انجمن های علمی برای دانشجویان و دانش آموزان و تشویق و حمایت از آنان ، زمینه تلاش موثر بسیجیان در عرصه علمی را فراهم می کند.

برخی از اقدامات بسیج در این زمینه عبارتند از:

الف) تشکیل انجمن های علمی دانشجویی و دانش آموزی

ب) شناسایی و تشویق دانشجویان ، طلاب و دانش آموزان ممتاز کشور

ج) ارائه خدمات آموزشی ویژه به دانش آموزان ممتاز بسیجی برای شرکت در المپیادهای علمی کشور.

د)حمایت از محققین و مبتکرین بسیجی.

 

6- عرصه امداد رسانی و بهداشت:

یکی از وظایف بسیج کمک به امداد و نجات مصدومین در سوانح طبیعی و شرایط جنگی است. به همین منظور نیروی مقاومت بسیج با برنامه ریزی و ارائه آموزشهای مورد نیاز عموم مردم در این خصوص ، آمادگی های لازم برای مواجهه مطلوب با این حوادث را در آنان ایجاد می کنند ، علاوه بر آن در مواقع بروز حوادث غیر متقربه نظیر سیل و زلزله ، نیروهای سازماندهی شده بسیجی در قالب گردانهای امداد و نجات و دسته های امدادی بسیج دانش آموزی در دسترس ترین و مطمئن ترین امداد رسانانی هستند که بلافاصله در محل حادثه به کمک مصدومین می شتابند.

یکی دیگر از قابلیتهای تشکیلات بسیج کمک به توسعه بهداشت در جامعه است که در همین راستا اجرای موفقیت آمیز واکسیناسون فلج اطفال در سال 1371 توسط بسیج نمونه ای از حضور موفق بسیج در این عرصه می باشد.

 
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

آرشیو

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

مترجم سایت

كد عكس تصادفی